Načítání

Gastroskopie

Gastroskopie

 

Jde o vyšetření jícnu, žaludku a dvanáctníku pomocí endoskopu. Pomocí tohoto vyšetření dokáže vyšetřující lékař odhalit prakticky všechny choroby v horní části trávicí trubice. Současné přístroje jsou velmi přesné, ale zároveň pro pacienta šetrné, takže většina vyšetřovaných snáší výkon velmi dobře. Před vyšetřením u každého pacienta provádíme lokální anestezii hltanu Lidocainovým sprayem. Následuje injekce do žíly, která obsahuje lék ke zklidnění nemocného a lék, který je nutný k zabránění stahů žaludku. Tím je zlepšena přehlednost při vyšetření a pacient nepociťuje negativní vjemy jako na pracovištích, kde se injekce nepodává. Cena injekce je 150 Kč.  Po aplikaci injekce nesmí pacient řídit motorová vozidla po dobu 60-ti minut. Vyšetření probíhá rychle, zpravidla trvá 5-10 minut. V některých případech je nutné odebrat vzorky ze sliznice žaludku k mikroskopickému vyšetření nebo na přítomnost bakterie Helicobacter pylori /odběr nebolí/. Vyšetřující personál před a v průběhu vyšetření informuje pacienta a průběhu výkonu, radí mu, jak v průběhu vyšetření dýchat, uklidňuje jej. Po ukončení výkonu informuje vždy vyšetřující lékař pacienta plně o nálezu při vyšetření a navíc pacient dostává v papírové podobě informace o chorobě a dietu.  

Zvláštní příprava na gastroskopii není nutná, je-li pacient objednán na ranní či dopolední hodinu, tak od půlnoci nesmí jíst, pít ani kouřit, rovněž nebere žádné léky. Diabetici na Inzulinu si aplikují ranní dávku až po najezení, tj. po výkonu. V případě, že pacient užívá chronicky antikoagulancia /Warfarin, Pelentan/, upozorní na tuto skutečnost vyšetřujícího lékaře před vyšetřením.

K vyšetření se prosím dostavte včas. V případě, že nemůžete k vyšetření přijít, oznamte to prosím na endoskopické pracoviště.