Načítání

Koloskopie

Koloskopie

Kolonoskopie nebo také koloskopie je vyšetření tlustého střeva endoskopem, kdy vyšetřující lékař přímo pozoruje sliznici tlustého střeva. Přístroj se zavádí konečníkem a poté dále do tlustého střeva. Jde o vyšetření, které je pro zjištění event. změn v tlustém střevě nenahraditelné.

Rentgenologické metody nejsou zdaleka tak přesné. Na vyšetření se musí pacient dobře připravit, střevo musí být při vyšetření prázdné. Před vyšetřením aplikuje sestra pacientovi nitrožilně léky proti bolesti a na zklidnění. Bez injekce by bylo vyšetření bolestivé. Pacient má plné právo injekci odmítnout, musí pak ale počítat s bolestí při vyšetření a tím, že lékař může pro bolest toto vyšetření předčasně ukončit. Cena za injekci je 200 Kč.

Na našem pracovišti je možno podávat analgosedaci za monitorace rychlosti srdeční akce  krevního tlaku. Pacientovi je aplikována taková injekce, že pacient vyšetření téměř prospí /ne úplně!!!/ a následně si na vyšetření nepamatuje. Cena analgosedace je 1.000 Kč.
V případě, že požadujete analgosedaci, je potřeba o tom personál dopředu informovat. Složení injekce určuje vyšetřující lékař před výkonem po domluvě s pacientem na podkladě celkového zdravotního stavu pacienta. Po zavedení přístroje do konečníku vidí lékař, zda je pacient dobře připraven a pokračuje ve vyšetření. V průběhu celého vyšetření je nutné, aby měl pacient uvolněnou břišní stěnu a netlačil proti přístroji. V průběhu vyšetření i po něm prosím dbejte doporučení vyšetřujícího personálu. V případě nějakého nálezu odebírá vyšetřující lékař vzorky ze sliznice tlustého střeva k mikroskopickému vyšetření /odběr nebolí/, nebo přímo odstraňuje případný polyp /jde rovněž o bezbolestný výkon/.
Vyšetřující personál informuje pacienta v průběhu výkonu o nálezu ve střevě a po dokončení zákroku je každý pacient vyšetřujícím lékařem plně informován o případné diagnóze. Vyšetření trvá 10-20 minut. 
Je velmi vhodné, aby měl pacient s sebou doprovod a v den vyšetření si již neplánoval žádnou práci. Po vyšetření se pacient může normálně najíst. Komplikace u koloskopií jsou v současné době naprosto vzácné. Žádáme tímto všechny pacienty, aby v případě závažných chronických chorob nebo užívání léků, které ovlivňují krevní srážlivost, vždy informovali o těchto skutečnostech vyšetřujícího lékaře již před výkonem. Zatajením všech skutečností z osobní anamnézy může vést ve svém důsledku k ohrožení pacienta. 

Příprava:

1/ Při užívání léků na ředění krve /Warfarin, Trombex, Anopyrin.../ je nutná konzultace s lékařem, který lék předepsal. Léčbu je většinou nutné vysadit 5-7 dní před vyšetřením.

2/ 4 dny před vyšetřením je nutné držet bezezbytkovou dietu:

Doporučené potraviny:
Polévky:
vývary se zavářkou z těstovin nebo rýže
Maso: dušené a vařené
Uzeniny: šunka, šunkový salám
Přílohy: těstoviny, rýže, vařené brambory:
Mléčné výrobky: bílý jogurt, sýry
Pečivo: bílé pečivo bez kmínu a máku, vánočka bez mandlí a rozinek
Nápoje: čaj, minerálka, voda,

Nevhodné potraviny: ovoce, zelenina, oříšky, vločky, marmelády, mléko, džus, ovocné šťávy, celozrné pečivo

3/ 5 dní před vyšetřením vysadit přípravky obsahující železo.

4/ Den před vyšetřením:

Snídaně: pečivo, tekutiny /čaj, minerálka, polévka-bujón bez zeleniny/
Oběd:
polévka-bujón bez zeleniny
Odpoledne: od 13 do 21 hod. pít přípravek Fortrans.
Přípravek obsahuje 4 sáčky, 1 sáček se rozpustí v 1 litru vody nebo ochucené minerálce. Během 8 hodin se vypijí všechny 4 sáčky!!!!. Neplatí údaj o nutnosti vypít vše za 4 hodiny a údaj o hmotnosti v příbalovém letáku!!!!
Večeře: již nic nejezte, odpočívejte. Tekutiny s výjimkou mléka, džusu a zrnkové kávy neomezujte.

5/ V den vyšetření:

Tekutiny /kromě mléka, džusu a ovocné šťávy/ neomezujte, pít přestaňte 2 hodiny opřed výkonem. Dávku ranních léků /kromě léků na cukrovku a Inzulínu/ si vezměte a zapijte vodou.

Pokud užíváte léky na snížení krevního tlaku, zapijte je douškem čisté vody ráno v 6 hodin.

Na vyšetření si s sebou vezměte ručník nebo osušku na přikrytí.

Je vhodné mít s sebou doprovod nebo odvoz.

2 hodiny po vyšetření není možné řídit motorová vozidla.

Po vyšetření je možno se normálně najíst, jen nic nadýmavého. V případě, že Vám bude odstraněn při vyšetření polyp, personál Vás bude o dalším postupu informovat.